30. Jiří Ráček


Jiří Ráček z Rozdrojovic se letos zúčastnil poprvé a vrcholy mu zabraly celkem 375 km. Gratulujeme!!!

„O existenci Vrchařské koruny Vysočiny a vůbec všech vrchařských korun jsem se dozvěděl náhodně letos v září z místního tisku tišnovska. A hned mně bylo jasné, že to je pro mě to pravé! Nesporný sportovní cíl, ale veliká svoboda kdy pojedu, jakou trasou, s kým a jakým tempem, prostě parádní nápad. Protože bydlím na hranici Vysočiny a Drahanské vrchoviny tak jsem se hned pustil do VKVys. Pojal jsem to jako jednodenní okruhy pouze ve dne, kdy jsem přejel 2-4 vrchy. Polovinu vrchů se mnou jela i moje manželka Marta.
Vybrat jeden vrchol, který se líbil nejvíce je těžké, bylo tam spoustu krásných úseků, které jsem viděl poprvé.  Ale musím zmínit ten úplně poslední – Horní les, který mně zbyl, z jistých důvodů :-), jaksi osamocen naposled. A tak jsem si pro něj jel z Kunštátu. A úsek přes Sulíkov, Ústup, Kněževes a Trpín byla tak parádní výhledovka vlevo/vpravo, že jsem byl fakt nadšený. Úplně mně to připomnělo Bílé Karpaty a jejich slavné Čertoryje. Tedy tenhle úsek a samotná rozhledna, její konstrukce a parametry – paráda. Taky přejezd od Žákovy hory přes Devět skal, Dráteničky a na Buchtův kopec byl parádní úsek. Nebo sjezd ze Svaté hory severní cestou taky docela technicky pěkné.
Nejnáročnější asi Bozinka nad Doubravníkem, protože jsem si v mapách vyhlédl nějakou stezku ze severní strany přímo z města, ale nějak jsem ji netrefil a skončil jsem v hlubokých stržích, které jsem musel přelézt jak se dalo než jsem se dohrabal na normální jižní přístupovou cestu. Poprvé jsem viděl 14 vrcholů.
Historky jsem už nějaké popsal, tak ještě bych měl jednu, když jsem se vracel od Žižkovy mohyly do Žďáru nad Sázavou tak jsem byl dosti překvapen novou cyklostezkou z Přibyslavi do Sázavy po staré železniční trati, o její existenci jsem neměl tušení.
Nějaké vrcholy do příštího ročníku? Co takhle Galerie Z ruky v Křížovicích nad Doubravníkem nebo rozhledna Babylón v katastru obce Zahrada/Kaly?
Co vylepšit? Je paráda, že si děláš svoje trasy, ale možná pokud jsou nějaké bajkové lahůdky, tak je zmínit, aby, kdo je nezná, si je mohl zadat do trasy. nebo nemusel…
Zážitek nebo přání? Jet vrchařskou korunu nejen Vysočiny, ale dle možnosti i jiné, stylem bikepacking, tedy nijak se nešťavit, třeba přes noc atp. ale být on the road od začátku do konce…. Já mám to štěstí, že už bych na to měl mít dostatek času :-)“